100%

man people woman hand

Mul ei ole läinud investeerimisel just kuigi hästi. Minu kolmas aktsiatehing oli Baltika, millega ma suutsin kaotada 64%. Kahjumiks kogunes ligikaudu 135€. See viis kogu mu portfelli miinusesse ja pluss poolele jõudsin alles 2020 aasta lõpuks. 100% teenimise lugu sai alguse sellest kui telerist tuli film nimega “Ükssarvik”, see pani mind mõtlema, et tegelikult on Start-up omaette maailm ja ma tahan sellest osa saada. Kohe peale filmi lõppu logisin Funderbeam’i sisse ja otsisin endale meelepärasema välja.

Enne kui räägin mida ostsin siis toon välja põhjused miks on Eesti piisavalt hea koht, kus alustada investeerimisega

Tihti olen kuulnud alustavaid investoreid ütlemas, et nad tahavad investeerida Ameerika turul, sest Eestis ei teeni nii head tootlust. Olin ise ka selline, aga vaadates 2020 aasta lõppu, siis see tõdemus ei pea kuskilt otsast paika.

Saunum

IPO, millest mõtlesin osa võtta, aga ei viitsinud asja lähemalt uurida ja ega ei olnud väga usku ka sellesse (võibolla oleks kui oleks uurinud). Aga IPO hind oli 2,84€ ja tänaseks on hind kerkinud 6,88€ juurde, mis teeb tootluseks 142%. Tagantjärele tarkus IPO-sid on Eestis harva ja kui mõni tuleb, siis tasub ikka uurida.

Silen

Funderbeam’i vahendusel raha kaasanud ettevõtte, kuhu ma tahtsin raha investeerida, aga nägin kuulutust täpselt siis kui see kaasamine suleti. Ehk siis täielikult vale ajastus. Nüüdseks panin uute kaasamiste teated gmailile, et ikka õigel ajal näeksin. Aga alghind oli 1,62€ kohe esimesel päeval oli hinna tipuks 4,39€, mis teeb tootluseks 171%.

Kuna mul oli kauplemise alguspäeval eksam, siis ei saanud ise kohe alguses osa võtta. Mõtlesin, et lasen elukaaslasel 1,8€ juurde ostuorder panna, aga see tundus minu jaoks veidi kõrge, seega mõtlesin, et tulen eksamilt ja siis tegelen ise. Aga esimene tehing toimus 2,7€ peal, sellise hinna peale ei oleks ma ka kõige optimistliku tulemusega jõudnud. Ja nii jäingi ma sellest rongist maha.

Baltika

Ettevõtte, millega kaotasin suure summa raha. Nüüdseks kahetsen, et üldse müüsin (osta ja hoia strateegia toimib ka saneerimisel oleva ettevõttega). Isegi kui ma oleks tahtnud seda hoida, siis ma kardan, et koroonakriis ja saneerimisuudised oleks mind sundinud müüma selle veel suurema kahjumiga. Rääkides nüüd numbritest, siis kui keegi oleks mõelnud osta ja hoida Baltikat märtsi põhjast hinnaga 0,09€ kopikatega, siis ta oleks saanud kena tootluse osaliseks. Täpsemalt siis märtsi põhjast on Baltika aktsia hind tõusnud 327% ehk siis hinnani 0,402€.

LHV

Mäletan oktoobri kuus kui tahtsin nii väga LHV-d osta, aga ei raatsinud 5 või 10 senti aktsia kohta rohkem maksta ja siis ta tõusis 14€ kõrgemale ja ma loobusin selle ostmisest üldse. Tänaseks on LHV tõusnud sellest kohast üle 60% – jällegi jäin ilma. Aga õnneks ei olnud see viimane aktsia, mis aastal 2020 ulmeliselt tõusis.

Funderbeamis leiab neid ettevõtteid veelgi, mis on teinud keskmisest suurema hüppe. Toome näiteks Amper Bikes, FARA Cycling, CostPocket, HUUM, Promoty jne. Kõik need eelnevad on tõusnud vähemalt 70%.

Võimalusi on kõikjal tuleb lihtsalt aktiivsemalt tegutseda. Isegi LHV Roheline II pensionisammas suutis tõusta üle 60%. NÜÜD LUGEGE EELMINE LAUSE UUESTI JA LUGEGE NII KAUA KUNI SAATE MU MÕTTEST ARU.

Oli veel üks ettevõtte, mis tõusis üsna jõudsalt

Change Invest – iduettevõtte, mis võimaldab kaubelda krüptoga: madalate teenustasudega, pakub 2x võimendust Bitcoinile, Tesla ja Apple CFD-d ja palju muudki on veel tulemas. Oma esimese tehingu krüpto maailmas tegin nende kaudu. See äpp on mul telefonis ikka veel alles ja aegajalt olen sellele pilgu peale visanud, siis saigi otsus tehtud Change Investi kasuks, kuna mul endal oli isiklik kokkupuude. Valikus oli veel Ampler Bikes, sest Äripäev kirjutab sellest üsna tihti, aga kuna ta oli juba suuure tõusu teinud selleks ajaks, siis jätsin tema välja. Lisaks oli seal veel palju muudki, aga Change Investi idee sobis mulle paremini, eriti veel ajal, kus Bitcoin oli tegemas uut hinna rallit.

Olgu – aga nüüd siis investeeringust. Oma esimese tehingu tegin 1,54€ juures ostsin siis 110 aktsiat ja kohe kui tõusma hakkas tegin teise tehingu veel ostes siis 68 aktsiat hinnaga 2,22€ – niiet mu keskmine aktsia hind on 1,8€, millega olen väga rahul. Aktsia hind on teinud 100% kasvu, kuid pean mainima, et kuna ma ei olnud nõus 1€ LHV eest rohkem maksma, siis selle asemel ostsin ma Change Invest’i.

Mida siit siis õppida?

Ma võtan eelmise aasta lõpust kaasa selle, et isegi kui algselt ei tundu asi hea, siis uuri ikkagi äkki leiad midagi, mis on hea. Teiseks kui ettevõtte jagab ainult häid uudiseid, siis 10 senti aktsia kohta ei ole palju juurde maksta, kui kogused millest räägime on kuni 10 tk. Jah ma ei olnud nõus maksma 1€, et teenida 60€, tõenäoliselt minu üks suurimatest vigadest. Kuid õnneks ei jäänud see raha lihtsalt niisama ja ostsin Change Investi aktsiaid, millega olen nüüdseks teeninud realiseerimata kasumiks 320€.

Eelmine aasta tõestas järjekordselt fakti, et aktsiaturud, ei ole kunagi ebaõnnestunud taastumast. 1929, 1987, 1990 lõpp, 2008 ja nüüd veel 2020, iga kord teeb turg uue tipu. Eelmisest lausest võiks midagi õppida. Ega niisama pole öeldud lause “Osta ja hoia”. Kuna ma olen kaupleja tüüpi investor, mõne jaoks spekulant (minu jaoks kõlab see kui diletant), siis sellepärast olen ma müünud maha mõned positsioonid, millesse enam ei usu, aga hiljem on need tõusma hakanud (kõlab kui tavaline investor, kes ostab tippudes ja müüb põhjas) – hiljem aktsiahind nagu mõnitaks teda ilusa kasvuga.