Hakkasin investeerimise üle mõtlema…

success text
VIIS TUHAT

2018. aastal kui ma hakkasin investeerimisega tegelema, siis mul puudusid sellest maailmast täielikult teadmised. Ma ei teadnud, mis on inflatsioon (õigemini ei teadnud selle olemasolustki), rääkimata mingitest aktsiatest ja muudest põnevatest varaklassidest, millega ma nüüd pidevalt tegelen. Tegelikult on see väga suur probleem, et tänapäeval kasvab ikka veel üles lapsi, kes ei tea majandusest suurt midagi. Kahjuks olen aru saanud, et seda väga ei räägita isegi ülikoolides, kuigi ma õpin Rakendusliku majandusteadust.

Peale oma esimest tehingut ei saanud ma enam kordagi peast mõtet, et nagu “mis mõttes on võimalik teenida raha kuskil vedeledes”. Kas see süsteem ei peaks toimima ainult ettevõtjate puhul? Vastus on EI! Investorina on võimalik saada passiivset sissetulekut sisuliselt igalt poolt. Meil on dividendi aktsiad, võlakirjad, ühisrahastus, laenud, kinnisvara ja palju muudki. Tuleb leida oma meelejärgi midagi ja lihtsalt alustada.

Nüüd olen ma viimased paar kuud jätnud investeerimise unarusse, sellel aja on olnud tohutult teenimise võimalusi: LHV, Coop, krüptod, ja veel sada erinevat kohta kuhu oleks võinud investeerida. Põhjus miks see kõik on jäänud mul unarusse on see, et ma sel suvel üritasin võtta suvest kõike. Ma käisin rohkem ujumas kui viimase 5 aasta jooksul kokku, käisin matkamas rohkem kui oma elu jooksul kokku ja muidugi kui vabahetk oli siis lugesin ka investeerimisraamatuid. Võtsin küll eesmärgiks 5 raamatut, aga lugesin ainult 2. Suvel sai tehtud ainult paar tehingut, millest üks on praeguseks ajataha läinud. Kuna ettevõte on hea, siis loodan, et see langus on ajutine.

Tegelikult tahtsin ma kirjutada, et ma hakkasin lootust kaotama. Nimelt mu investeerimisplaan näeb ette 50€ kuus, selle oleme ilusti ära täitnud. Kuid kui kaugele ma jõuan sellega. 50€ kuus 10% tootlust on võrdne 10 aasta pärast 14 tuhande euroga, mis teeniks ümmarguselt 100€ kuus lisasissetulekut. Oma püsi kulud va üür maksan ära, aga ma tahan kogu mu kulutusi ära katta, tahan, et tekiks isegi ülejääk. Selle eesmärgi saavutamiseks on vaja mul investeerida iga kuu 550€, eeldusel, et mu portfell on hetkel 4500€, tootlus on 10% ja eesmärk saavutatakse 10 aastaga. Siin tulebki see “aga” koht, mul pole sellist summat iga kuu.

Kuidas ma saaksin selle summa? Läheksin tööle. Olen hetkel teise kursuse tudeng ja lootsin, et ma saangi minna tööle. Esimene aasta oli mul ülikeeruline, ma ei saanud aru, kus midagi on, mida ma üldse tegema pean, kodutöid oli meeletult palju ja soovisin nagu eraelu ka elada. Samal perioodil oli mul ka eraelus palju muresid ja probleeme.

Mul tekkis kogu sellest pingest ülisuur stress – magasin 2-3 tundi öösel. Õnneks olin veebiõppel, sest sain neid loenguid 3-4 korda järgi kuulata, sest enamustel kordadel lihtalt jäin magama. Ja nüüd septembris tunnen, et täpselt samasugune etapp tuleb uuesti. Ma ei jõua asjadega järgi, kuigi olen kodus terved päevad. Mul on täielik motivatsiooni langus koolist, investeerimisest ja üldse nagu ei jaksa enam midagi teha. Tahaks hoopis 9-17 töötada ja kõik. Siis ei tule koju teadmisega, et sul vaja homseks teha töö jaoks ettevalmistusi veel 5 tunni jagu.

Aga mai tahtnud rääkida ka koolist. Tahaksin hoopis rääkida sellest, kuidas ma juba viimased paar kuud olen mõelnud tööle minemisest. Tööle minemine annab mulle võimaluse investeerida isegi 600€ kuus tõenäoliselt rohkemgi. Mida rohkem saan ma kuus investeerida, seda kiiremini saavutan oma elu suurima eesmärgi. Aga samas on mu eesmärk ka ülikool lõpetada. Saada kätte see paber, mis tõestab ära, et ma olen keegi majanduse vallas. Olen mõelnud, et tegelikult on see ainult paber, millel on keskmine hinne ja ainete loetelu, mida ma koolis võtnud olen. Aga kui ma õpin kõik ise? Ma võin ju ise kodus lugeda need samad õpikud läbi, ma võin ju kodus teha ka samasuguse uurimistöö. Ma võin ju isegi rohkem õppida kui koolis, sest seal on ained, mida ma olen sunnitud tegema, aga reaalses elus ma neid teadmisi ei kasuta ja ei hakka ka. Seega ma kulutan oma väärtuslikku aega mõttetult nendele ainetele, et saada sealt vähemalt normaalne hinne.

Kuigi tegelikult ei saa ma nuriseda oma eesmärgi täitumise pärast. Kui mu eesmärk on umbes 600€ investeerimine aastas, siis sel aastal olen juba investeerinud üle 2500€. Muidugi ei pruugi järgmine aasta nii hästi minna, aga ma loodan, et see summa on järgmisel aastal veel suurem. Tahan öelda seda, et kui algus tundub lõppeesmärk kaugel ja peaaegu, et võimatu saavutada. Siis ajapikku hakkate ise otsima ja ka leidma neid võimalusi, kust teenida või saada mingigi lisatulu, et seda investeerida. Ma alustasin 200€-ga siis leidsin kuskilt 150€ siis 3 kuud hiljem sain ma 200€ veel investeerida. Järgmine tehing oli 200€, mis teenis mulle kauplemisega umbes euro kasumit. Sellest järgmine ost kaotas mu tehingust 64%.

Nüüdseks olen varahaldusettevõtte üks omanikke ja investeerimine muutus mu jaoks veelgi põnevamaks. Enam ei ole minu jaoks investeerimine kui vahend oma eesmärgi täitmiseks, vaid mu töö. Loodan saavutada 5 aastaga olukorra, kus passiivne rahavoog investeeringutelt maksab vähemalt 50% ära mu kuludest. Kui kõik otsused on ilusti analüüsitud ja emotsiooni najal investeeringuid ei tee, siis tegelikult on see eesmärk saavutatav.

“The world is full of foolish gamblers and they will not do as well as the patient investors.”

Charlie Munger

One thought on “Hakkasin investeerimise üle mõtlema…

Comments are closed.