Kuidas istutada ananassi


Ma olen juba ammu tahtnud oma taime kollektsiooni lisada ühte eksootilist taime. Poes müügil neid näinud ei ole, seega tuleks ise kasvatada. Kuna tegu on suhteliselt õnnemänguga – et kas võtab juured alla või ei, siis mul kulus selleks vähemalt aasta. Mitte, et oleks iga päev proovinud, lihtsalt polnud alati taime osa olemas. Taim, millest jutt käib on ananass.

Ananassist huvitavat

  • Esimest korda toodi ananass Euroopasse 17. sajandil, täpsemalt Inglismaale ja seda kasutati dekoratsioonina mitte söögiks
  • On mangaani ja C-vitamiini allikaks vastavalt 44% ja 58%
  • Ananassi taime pikkadest lehtedest valmistati Piña kiud, mis oli tol ajal üks luksus kaupu
  • Ananassis on palju antioksütante, mis aitavad ennetada südamehaigusi, suhkruhaigust ja mõnel määral ka vähki
  • Ananass sisaldab bromelaini, mis on seedetrakti ensüüm, ja see aitab lagundada valke, mis omakorda aitab kaasa seedimisele
  • See sama bronelain aitab kaasa ka operatsioonidest, raskest treeningust, põletustest, tursetest jt taastumisel

https://www.healthline.com/nutrition/benefits-of-pineapple#TOC_TITLE_HDR_10
https://en.m.wikipedia.org/wiki/Pineapple

Istutamisest

Ananassi saab kasvama panna lihtsalt tema ülemisest osast – lehtedest. Tihti peale on lõpp tulemus mädanemine ja sellest ei saagi asja.

Ka minagi pidin poest ostma ikka päris mitu ananassi, et lõpuks hakkaks midagi tulema. Mõnikord unustasin selle ära, et pidin vette panema, siis kui panin siis läks mädanema – vahel nagu tundus, et nüüd läheb kasvama ja siis ikka läks mädanema.

Nüüd esmaspäeval (25.01) panin oma viimase ananassi lehed vette ja tavaliselt on läinud 2 päeva, et juured mädanema hakkavad. See kord oli isegi kolmandal õhtul kõik korras. 28.01 hakkasin nägema uue juure otsakesi ja ma sain kohe aru, et sellest võib asja saada. Hakkasin kohe guugeldama ja uurima, et kuidas, kus, kui kaua, mida jne. Lõpuks jõudsin siis järeldusele, et kui ananassi puud tahan siis tuleks anda mingisugust väetist või midagi, mis aitaks tal juuri alla võtta.

Mida ja kuidas siis teha?

Esmalt oleks vaja ananassi. Kõige kergem viis selleks on minna poodi ja lihtsalt osta ananass. Mina valin tavaliselt tooremaid (rohelisemaid) ja lasen neil kodus veidi küpseda (2-3 päeva).

Teiseks kui söömiseks läheb siis tuleks lõigata lehtede alt (või lehti keerata) ja hakata alumisi lehti ettevaatlikult ära rebima. Tavaliselt rebitakse kuskil 4-5 ringi. Kui on näha, et see alumine osa on kuidagi kahtlane (hallitama hakanud või juba mädanema, siis tõenäoliselt sellest enam asja ei saa – tuleks uuega proovida) Aga muidu kui kõik on korras, siis juba mõne lehe ära tõmbamisel peaksite nägema pruune juuri või mingeid otsakesi.

Kolmandaks tuleks panna see pea vette. Vett on soovitatav vahetada igapäev – esimese vee vahetaksin ma kiiremini näiteks juba 12h pärast, et haigusi ei leviks. Kui nüüd läks õnneks ja pole mädanema hakkanud siis tuleks jälgida uute juurte tekkimist. Tavaliselt pannakse mulda alles siis kui uued juured on juba üsna pikad nii 4-5 cm, aga mõni paneb otse mulda. Viimane meetod toimib siis kui muud kasvu tingimused on head, ehk siis soe, palju valgust ja õige muld.

Neljandaks mulda istutamine. Ananassi kasvu piirkond on ikka troopiline kliima ja seega tuleks anda neile ka liivasemat mulda nagu ka kaktustele. Nagu ennist ka mainisin, siis võiks anda kasvustimulaatorit. Kuna ananass ei pruugi juuri alla ajada.

Siin pildil on siis näha, mida on vaja ühe ananassi puu saamiseks.
Lühivideo ananassi istutamisest.

Kuidas hooldada?

Ananass on üsna vähe nõudlik taim. Seega kui ananass on juba juured alla võtnud, siis teda n-ö tappa on üsna keeruline.

  • Ananass tahab palju päikest, seega lõunapoolsed aknalauad oleks talle parimad;
  • Talle meeldib ka soe temperatuur 22-28 kraadi Celsiuse järgi;
  • Kuna ananass kasvab troopilises kliimas, siis nad on kohastunud kuivaga. Seega kasta tuleks alles siis kui muld on kuiv – tuleb meeles pidada, et ananass talub pigem alakastmist kui ülekastmist.

“Be a pineapple: Stand tall, wear a crown, and be sweet on the inside.”

― Katherine Gaskin

Leave a Reply