Kuidas jälgida oma investeeringuid Excelis?

  • Kuidas jälgida oma investeeringuid Excelis?
    Hea investor on see, kellel on hea strateegia ja ülevaade. Ma ei saa öelda, et olen hea investor, sest olen teinud väga palju vigu ja teen neid ka edaspidi. Selleks, et neid vigu vältida võtsin […]
  • Kuidas istutada ananassi
    Ma olen juba ammu tahtnud oma taime kollektsiooni lisada ühte eksootilist taime. Poes müügil neid näinud ei ole, seega tuleks ise kasvatada. Kuna tegu on suhteliselt õnnemänguga – et kas võtab juured alla või ei, […]
  • Minu teine suurim hobi
    Kooli ajal sai käidud korduvalt matkamas. Kuna olin veel loodusharus siis sain seda eriti palju teha (võrreldes teiste koolikaaslastega). Loodusharus oli meil selline traditsioon, et igal septembril minnakse 3 päevaks kuhugi loodusreisile (Eestis). Ma sain […]

Hea investor on see, kellel on hea strateegia ja ülevaade. Ma ei saa öelda, et olen hea investor, sest olen teinud väga palju vigu ja teen neid ka edaspidi. Selleks, et neid vigu vältida võtsin ette plaani, ehitada üles Excel tabel, kus on võimalikult laiapõhjaline analüüsi programm ja minu portfelli üldine analüüs.

Exceli kasutamisega olen pikalt kokku puutunud ja tänu koolile ja ülikoolile sain ma kordades targemaks, lisaks võtsin ma ka Exceli kursuse – kahjuks sellest abi ei olnud, sest see oli baasteadmised, aga kavatsen oma teadmisi arendada Exceli osas kindlasti veel rohkem.

Miks Excelis?

Ma olen kindel, et olete korraks kohanud reklaami Sharesight kohta. Kui ei siis, see on lehekülg, kuhu saab sisestada oma ostud ja see teeb ise analüüsi, graafikud võrdlusi jne. Kuid eestlased on ka ühisrahastuses aktiivsed kauplejad, siis neid sinna sisse panna ei saa. Mina isiklikult olen üsna aktiivne ka Funderbeam platvormil, siis suur osa mu portfellist ei kajastuks seal. Samamoodi on ka Yahoo Finance jälgimisega. Kuigi jah, Excelisse ei ole ma veel osanud tuua mingeid valemeid, mis annaks hinnangu portfelli erinevate näitajate kohta.

Kuigi eelmised on peaaegu 100% automaatsed, siis Excelisse tuleb mõni asi ikkagi ise toksida. Kui Funderbeam avaldaks ilma sisselogimata sealsete objektide andmed, siis oleks võimalik ka need automaatselt üle kanda. Samuti tuleb mul Estateguru intressid käsitsi sisestada ja kõik need krüptovaluutad, mida Finance Yahoost ei leia. Aga see on mõne minuti töö iga nädal, seega ei ole see mulle probleemiks. Pealegi saan selle eest hea ülevaate oma investeeringutest.

Võtsin end detsembris kokku ja toksisin sisse kõik aktsiate hinnad, kuhu olin investeerinud. Alguses käsitsi, aga kui olin juba üle 90 rea kirja saanud siis mõtlesin, et siin peab olema mingi moodus kuidas saab neid kopeerida, sest jäänud oli veel paarsada rida. Tänu ülikoolis õpitule, sain ka selle probleemi lahendatud. Noh sain kõik sisse ja siis vaatab vastu uus probleem – nimelt kui tegin graafiku, siis seal olid mingid imelikud hüpped, need oli minu ostud, mis tekitasid olukorra, nagu oleksin järsku kasumit teeninud.

Siin on neid hüppeid näha.

Sain paar päeva mõelda ja lahendasin probleemi sellega, et leian iga aktsia kasumi, siis kaovad need hüpped ära. Tegin siis uue tabeli, aga selleks kulus mul jällegi päris mitu päeva, sest sisestasin vahepeal midagi valesti. Kui see tehtud sai, siis näeb kõik kordades ilusam välja.

Siin on näha kaks jõksu: üks on alguses – see on Baltika kahjum ja teine on lõpu poole – see on Change üli suur tõus mõne päevaga üle 1000€ kasumit

Tänu Exceli programmidele on võimalik vaadata oma portfelli viimase aasta liikumisi. Samuti saab tuua võrdluseks erinevaid indekseid nagu näiteks S&P500 indeks. Aga kuna mind see võrdlus nii väga ei huvita, siis saan võrrelda lihtsalt tootlusi, mis teeb sama välja.

Mis on minu Excelis teistmoodi kui teistel?

Olen vaadanud väga palju erinevaid jälgimisteemasid ja kõik on ülesehituselt väga sarnased nimelt ülevalt alla tulevad aktsiad, ühisrahastus, krüptovaluuta, laenud jne. Veergudes on ostuandmed ja tootlused (mõned kuu kohta, aasta kohta või kogu tootlus) ja noh mõnel võib olla ka dividendi veerg. Siis on kindlasti ära märgitud ka kogu portfell ja osakaalud. Aga kuna minu jaoks on selline jälgimine liiga kirju ja igav, siis otsustasingi, et teen täiesti teistsuguse, kus iga asi on omal kohal.

Minul on üles ehitus selline

Siin on näha 2 diagrammi, need on sisult samad, aga info on teine – hajutatus sektori ja vara põhiselt. Lisaks on näha vasakul graafiku all 3 tabelit – nendel on kirjas kõik minu investeeringud: ostu ja viimaste väärtuste andmed. Paremal üleval on tootlus aasta kaupa (see on sel aastal olnud juba 81%) ja selle kõrval olev tabel näitab kokkuvõtet. Värvi lisab roheline toon, sest see on kasumi värv, lisaks on näha, et iga vara tabeli viimane veerg on kollane, roheline või punane, see näitab, ära selle vara tootlust. Kuna Change on 400% kasumis, siis teised ongi kollased, mis peaks viitama 0 lähedast tootlust, kuid tegelikult on seal isegi ligi 100% tootlust lihtsalt see ei tule välja sealt.

Selline ülesehitus on minu jaoks palju parema ülevaatega, sest kõik on jaotatud oma tabelisse. Lisaks annab lisand väärtust see joongraafik, sest siis on näha reaalselt oma parimaid ja halvemaid aegu. Näiteks mina näen, et selles kriisis ei investeerinud ma piisvalt osavalt oma raha, sest taastumine hakkas toimuma alles novembri kuus. Aga see eest on mul praegu Merko 30% plussis, sest soetasin seda kriisi põhjast juurde. Ja noh Tallink – oleksin pidanud vaatama kogu turule otsa, aga tol hetkel oli mul kinnisidee, et toon keskmisi alla.

Lisaks sellele lehele, on mul veel lisaks mõned lehed, kust tulevad väärtused, mis on valemitega tehtud nii, et avalehel ei pea ma sisuliselt midagi muutma, vaid kõik toimub automaatselt.

Lõpetuseks

Excel pakub väga palju võimalusi, kuidas teha enda portfelli analüüs automaatsemaks, lihtsamaks, põnevamaks ja professionaalsemaks. Kuigi jah seal ei ole samuti ühisrahastust ja mõned Balti börsi aktsiad on seal puuduliku infoga, aga kui eesmärk on saada üldpilt mitte 100% täpne graafik, siis Excel on parim lahendus.

“Spend each day trying to be a little wiser than you were when you woke up.”

Charlie Munger

Siin on õpetus kuidas seda üles ehitada -> https://vabaduseteekond.com/en/how-to-build-a-stock-portfolio-tracker-into-excel/