Sain ka lõpuks ühe sammu võrra lähemale finantsvabadusele

table near plants in boardroom
 • Oktoober – november 2021

  Oktoober – november 2021

  Ma võtsin osa Enefiti ja Hepsori IPO-dest, ei saa kurta. Olen teeninud realiseerimata kasumiks üle 500 euro. Mida ma selleks teinud olin? Ütleme nii, et väga midagi – loen siit ja sealt uudiseid – rahvas tahab (nõudlus suur ja pakkumine väike). Lihtne majandusloogika juurde ja võib päris hästi teenida. Mõni inimene rügab kuskil laos või […]


 • VIIS TUHAT

  VIIS TUHAT

  Kui just mõned päevad tagasi kirjutasin, et sain ühe sammu võrra lähemale finantsvabadusele, siis täna saan ma ametlikult öelda, et olen veel ühe sammu võrra edasi liikunud. Ületasin neljapäeval 21.10.2021 oma portfelliga 5000€ piiri. Mu eesmärgini on veel pikk tee ees, aga ma tegelen sellega igapäev. Eelmises postituses kirjutasin ma oma eelmisest suurest sammust. Nimelt […]


 • Sain ka lõpuks ühe sammu võrra lähemale finantsvabadusele

  Sain ka lõpuks ühe sammu võrra lähemale finantsvabadusele

  Olen juba üle poole aasta rääkinud, et ma tahan teha oma ettevõtte, kust alt investeerida. Tänaseks on saanud investeerimisest mu töö. Kahjuks ei ole ma suutnud siiani passiivset rahavoogu omale sealt küll tekitada, sest olen suunanud kõik varad kasvu püüdma. Aga nüüd, kus mul on ettevõte, siis see loob mulle võimaluse seda kasvu veel kiiremaks […]Olen juba üle poole aasta rääkinud, et ma tahan teha oma ettevõtte, kust alt investeerida. Tänaseks on saanud investeerimisest mu töö. Kahjuks ei ole ma suutnud siiani passiivset rahavoogu omale sealt küll tekitada, sest olen suunanud kõik varad kasvu püüdma. Aga nüüd, kus mul on ettevõte, siis see loob mulle võimaluse seda kasvu veel kiiremaks muuta.

Nimelt kehtib Eestis maksu seadus selliselt, et ettevõte maksab makse alles siis kui sealt raha välja makstakse. Ehk siis ma olen aktiivne investor, mis tähendab palju müüke ja oste. See omakorda tähendab igalt müügilt maksude tasumist – raha kaotust. Ettevõtte alt jääb kõik taskusse ja saan selle uuesti investeeringusse suunata.

Siiani on läinud kõik väga hästi ja ei ole tekkinud väga suuri probleeme. Õnneks on olemas väga palju abivalmis inimesi, kes oskavad aidata ja tegelikult aitavad ka. Tänu Kristi Saarele sain tehtud Interactive Brokersi konto. Kristjan Liivamägi ja ülikoolist finantsarvestuse aluse aine aitasid mul enda raamatupidamise ise kokku panna, Finantsvabaduse grupp Facebookis aitas mingite lisaküsimustega ja kohe täituva 3 aasta kogemusega usun, et oskan vältida neid mõttetuid emotsiooni oste, mida ma viimati tegin peaaegu aasta tagasi.

Finantsvabadus on mul veel tegelikult mitme kümne trepiastme kaugusel, aga ma olen vähemalt enda jaoks 2 sammu teinud ja usun, et kolmanda aasta täitumisel teen ka kolmanda sammu ära, milleks on 5000€ suurune portfell. Võibolla mingil minutil olen ma selle ka juba täitnud, sest vahepeal oli portfelli väärtus 4950+€, aga enda jaoks ma seda ei tahaks arvestada, kuna see pole püsivalt selliseks jäänud.

Ma olen võtnud endale hetkel sellise veidi utoopilise eesmärgi, aga usun, et tegelikult ei ole see väga utoopiline midagi. Mu eesmärk on järgmise aasta lõpuks kasvatada oma portfell 10 tuhande euro peale. Miks see tundub minu jaoks utoopiline, on see, et ülikooli kõrvalt tööl käia on mul siiani tundunud võimatu. Kuigi paljud seda teevad. Eks mul puudus ka motivatsioon koolis käia vahepeal ja see tekitas minus laisa inimese olekut. Ma ei õppinud kooli asju ja ma ei õppinud investeerimist – aus olla siis ma lihtsalt magasin ja vaatasin lage.

Nüüd on mul tekkinud see soov õppida uuesti, kuigi mul on ainult 3 nädalat aega, et valmis kirjutada uurimistöö, kuhu ma olen siiani trükkinud ainult sissejuhatuse, mis on vaja muuta, ja esimese teemaarenduse. Õnneks on teemaks “Aktsiate ja võlakirjade hindade vaheline seos majandustsükli erifaasides Jaapani näitel”, mis on minu jaoks väga sobiv. Seega olen saanud seostada õpingud, hobi, vabaaja ja ka töö ühte kokku.

Materjali lugedes olen ma õppinud väga palju uut nii võlakirjade kui ka aktsiate kohta. Nimelt pole ma varem väga võlakirju uurinud, sest neil on madalam tootlus ja pole sattunud mu huviorbiiti. Aga näiteks olen leidnud palju erinevaid uurimusi kuidas aktsiad mingitele uudistele reageerivad või kuidas aktsiad ja võlakirjad on koos üldse liikunud. Ma igaksjuhuks ei hakka siin kirjutama, äkki saan mingi plagiaadi kahtluse või midagi, seega soovitan ma teil uurida nimesid nagu Shiller, Fama, Campbell, Beltratti, Fleming ja nende töödelt leiate veel inimesi keda uurida. Nad on enamasti kirjutanud oma töid küll 1970-1995 aastatel, aga mudelid on siiani püsinud, sest olen leidnud töid, mis on kirjutatud 2000-2010 ja nad on kinnitanud neid mudeleid või väiteid. Ei vaidleks vastu, kui kuskil on uuring, mis on risti vastupidist tõestanud, aga minu silma alla pole need sattunud.

Põhjus miks ma seda rääkisin on see, et ma olen viimased aasta aega üritanud õppida ümber kauplejast pikaajaliseks investoriks. Kuigi see tee on olnud nagu Ameerika mäed. Ühel päeval õpin ja loen, järgmised 2 nädalat ei tee midagi, ja siis jälle paar päeva tegelen hommikust õhtuni ning siis järgneb uuesti paus. Nüüd olen ma saanud selle motivatsiooni jälle tagasi ja loodan, et selle ühe aastaga suudan omale selgeks teha vähemalt põhilised näitajad, suhtarvud, süsteemid ja mudelid. Ning nendega hakata otsima ettevõtteid, mis pikaajaliselt mulle jõukuse garanteerivad.

Oma eelmises postituses kirjutasin kuidas ma olin lootust juba kaotamas, sest rahadega ei olnud just kõige parem seis. Kahjuks ma jõukamaks pole saanud, aga mul on plaane, mis võib olukorda muuta. Nimelt kuna nüüd on ettevõte olemas, siis kõike oma mõtteid on palju kergem teostada.

“The trick is not to learn to trust your gut feelings, but rather to discipline yourself to ignore them. Stand by your stocks as long as the fundamental story of the company hasn’t changed.”

― Peter Lynch

One thought on “Sain ka lõpuks ühe sammu võrra lähemale finantsvabadusele

Comments are closed.