VIIS TUHAT

Oktoober – november 2021
Ma võtsin osa Enefiti ja Hepsori IPO-dest, ei saa kurta. Olen teeninud realiseerimata kasumiks üle 500 euro. Mida ma selleks teinud olin? Ütleme nii, et väga midagi – loen siit ja sealt …
Sain ka lõpuks ühe sammu võrra lähemale finantsvabadusele
Olen juba üle poole aasta rääkinud, et ma tahan teha oma ettevõtte, kust alt investeerida. Tänaseks on saanud investeerimisest mu töö. Kahjuks ei ole ma suutnud siiani passiivset rahavoogu omale sealt küll …
Hakkasin investeerimise üle mõtlema…
2018. aastal kui ma hakkasin investeerimisega tegelema, siis mul puudusid sellest maailmast täielikult teadmised. Ma ei teadnud, mis on inflatsioon (õigemini ei teadnud selle olemasolustki), rääkimata mingitest aktsiatest ja muudest põnevatest varaklassidest, …

Kui just mõned päevad tagasi kirjutasin, et sain ühe sammu võrra lähemale finantsvabadusele, siis täna saan ma ametlikult öelda, et olen veel ühe sammu võrra edasi liikunud. Ületasin neljapäeval 21.10.2021 oma portfelliga 5000€ piiri. Mu eesmärgini on veel pikk tee ees, aga ma tegelen sellega igapäev.

Eelmises postituses kirjutasin ma oma eelmisest suurest sammust. Nimelt lõin ma oma ettevõtte, et selle alt investeerima hakata. See loob mulle võimaluse maksuefektiivselt investeerida ja samas annab ka ettevõtte omaniku kogemust. Kuid tänases postituses tahaksin anda ülevaate oma investeeringutest, mis on mulle meelde jäänud.

Kindlasti mõtleb keegi, et kuidas mul nii kaua läks sellega – ikkagi ju kolm aastat. Tehes ühe lihtsa arvutuse, et kui investeerida iga kuu 100€, siis peaks kokku koguma lihtsalt niisama 3600€. Tootlused (10%) ka juurde siis 4376€. Ehk siis ma suutsin isegi veel suurema summa kokku koguda. Miks ma selle saavutuse üle üldse uhke olen on see, et ma alustasin kui ma olin 17-aastane, mul ei olnud sentigi raha. Esimese investeeringu raha sain ma jõuluvanalt. Oleksin võinud selle muule asjale kulutada, aga ma pole kunagi selline olnud. Ma olen lapsest peale olnud säästlik ja hoian kokku kõigelt millest saab. Seetõttu meeldib mulle ka investeerimine, sest reaalselt on mul see raha alles kas siis väiksema summana või suurema summana. Samuti ei olnud mul võimalik investeerida 100€ kuus, vaid sain 50€ kahe kuu tagant. Samuti ma loobusin kulutamisest näiteks mingile korralikule riideesemele mida vajasin. Kõige ekstreemsemad näited on mu kodusärgid. Nimelt olin ma kunagi New Yorkerist soetanud 2,95€ eest mingid särgid, need paistavad peaaegu juba läbi, aga endiselt kannan ma neid. Siis on mul müts, millega olen käinud juba kolmandat või neljandat aastat. Käiksin viienda ja kuuenda ka kui naine mulle uut mütsi peale ei suruks. Ja eelmine talv loobusin talvesaabaste ostust, sest tekkis võimalus Change’i osta ja muid idusid, mis sel ajal soetatud sai. Sel aastal vist tuleks ikkagi saapad ka osta.

Alustaksin algusest:

Mu kõige esimene tehing on Vestige Verdant. Ma ei tahaks selle üle väga kiidelda, sest see on pigem 100% miinuses, aga kuna ettevõte endiselt kuidagi tegutseb, siis päris 100% miinuses ta vist ei ole. See investeering on toonud mulle rahaliselt 200€ kahju (-100% tootluse juures).

Mu järgmised kaks tehingut olid ühisrahastus portaalides (Estateguru ja Crowdestate). Sealt sain ma oma esimesed passiivsed rahavood. Ma olin oma 5,5€ aasta teenistuse üle mega uhke. Tegelikult teenisin ma nendest kohtadest ikkagi palju parema tootluse ja võiks öelda, et läks vägagi hästi. Täpseid numbreid enam ei mäleta, aga minu meelest olid need 12+% tootlust.

Minu järgmised kaks tehingut olid LaMuu ja Merko. Viimasega läks väga hästi ja müüsin 2021 aastal viimase portsu maha, et osta Change’i, mis muutis 320€ 1500€-ks, kuid nüüdseks on sellega veidi teised lood. Change investeeringust on alles natuke üle 1000€, mis ei ole just kõige hullem. Minu lootused ja ootused selle ettevõtte osas on endiselt vägagi kõrged. Seega usun, et see tootlus ei jää mul selliseks. LaMuu andis mulle TASUTA jäätise investeerimise eest. Kahjuks oli jäätis palju parem kui investeering ise. Ootasin ikkagi kasvu, aga on endiselt punases pooles. Usun, et ettevõtte ebaedus on suuresti süüdi koroonaviiruse levik, seega annan talle veel võimaluse ennast tõestada.

Esimene kauplemistehing oli ebaedukalt edukas. Ehk siis ma sain küll 40% tootlust, aga ma ei teadnud, et tuleb mingeid tasusid ka maksta ja maksin kõik selle kena tootluse tasudeks. Ja sinna mu algaja õnn läkski. Järgmised kauplemised enam nii edukad pole olnud. Teslaga sai kord proovitud ja sain ka 20% teenitud, aga siis müüsin maha. Peale seda sain ilusti kõrvalt vaadata kuidas ta veel 80% edasi tõusis. Nüüd ma ei oskagi öelda, et kas oli edukas kauplemine või pigem mitte. Olen veel proovinud kaubelda ja olen teeninud ka midagi, aga need pigem on jäänud sellisteks proovimise tasemele, ja tulu ei ole olnud väga suur.

Siia 5000€ sisse mahub veel palju iduettevõtete investeeringuid, millest pooled on plussis ja pooled ilusti miinuses. Mul on Barking, Fermi Energia, Iconfit, Ampler Bikes, LaMuu, Change. Nendest Barking, LaMuu ja Fermi Energia on miinuses ja ülejäänud siis plussis. Kuna mul on plaan ühte uude kohta investeerida, siis pean ma midagi siit valikust kindlasti maha müüa. Lisaks pean ma realiseerima mõned aktsiapositsioonid. Kuigi investeering on pigem kõrgendatud riskiga, siis tuleb seda otsust veel palju kordi läbi mõelda.

Vahepeal olen ma ostnud Tallinkut, mis on kenasti miinuses. Tänaseks kahetsen, et juurde ei märkinud, aga sel ajal oli mul palju muud toimetamist ka ja ei saanud asja läbi mõelda.

Kaks passiivse rahavoo allikat on praegu Eften ja Baltic Horizon. Kui ma nüüd ei eksi, siis teenin nende hoidmise eest kuskil 7€ aastas. Pole just suur number, aga jällegi, lihtsalt niisama 7€ saada – ei nuriseks.

Vahepeal kauplesin krüptoga ja muutsin 150 eurot 250 euroks. Pole küll eriline saavutus, aga võtsin peaaegu maksimusmi. Seal oli olukordi, kus hoidmine oleks toonud veel suurema tootluse, aga see oleks kuskil 50€ lisaks teeninud.

Mu viimased kaks tehingut on Enefit Green’i märkimine ja Cowen inc ostmine. Vastavalt esimese juures ei hakka pikalt peatuma. Tänaseks on kasum 200+€ ja endiselt hoian. Plaan oli temaga dividende teenida ja nüüd polegi muud kui oma esimest dividendi oodata. Cowen’i aktsia leidsime ülikooli loengust täiesti juhuslikult ja kuna näitajad olid ahvatlevad siis sai ka tehing tehtud. Kuigi nüüd tuleks mul oodata III kvartali tulemusi ja siis uuesti asi üle vaadata, aga siiani on aktsia väga heade näitajatega.

Mul oli suur plaan liituda Mintose platvormiga, et liitintress tööle panna, aga olen kuidagi lugenud igalt poolt, et see koht pole enam nii hea kui oli seda enne koroonat. Seega olen seda plaani pigem edasi lükanud ja otsin muid investeerimisvõimalusi.

Kui nüüd kirjutada näiteks nendest väga headest võimalustest, millest ma ilma olen jäänud, siis tegelikult oleksin ma tänaseks 10000€ piiri ületamiseks rääkinud. Alustan Teslast, nimelt kui ma tegin oma esimest kauplemistehingut, siis ma valisin kas Tesla või see teine. Kuna selle teise dividendi tootlus oli meeletult kõrgem, siis jäigi see teine peale. Hiljem lugesin, et ta ei maksagi dividende, kuna on makseraskustes. Tesla poole ma enam tagasi ei pööranud ja nii ma rongist maha jäingi. Bitcoin oleks mu järgmine. Ma otsin Bitcoini esimest korda kui ta maksis 4800€, mis ilmselgelt oli väga odav. Müüsin maha, kuna langes ja ei saanud aru miks. Seega hoidsingi sellest teemast eemale ja isegi ei vaadanud selle poole enam. Samuti kahetsen ma, et ma ei hakanud uurima mis asi on CNG. See on siis Change’i osak, mis kaupleb Change’i äpis. Ma nägin seda esimest korda kui see maksis 10 senti, ehk siis kõige kõige alguses. Tema kõrgeim hind oli 3+€ – võite tootluse ise arvutada. Lisan ka juurde, et sel ajal oli mul vabaraha üle 100€ ja järgmised investeeringud viisid vaba raha nulli, ehk siis ma olin valmis kõigega riskima.

Aastate tootlused

Oma esimese aasta rikkusin ära Baltikaga. See tõi mulle kahjumit 64% ja hoidis mind miinus pooles üle aasta aja. Kuna mu investeeringud olid kooliajal väga väikesed siis ka kasumid oli pisemad. Seega aasta 2019 oli mul negatiivse tootlusega. Aastal 2020 suutsin end pluss poolele viia ja seda ka vist detsembrikuu viimastel päevadel. 2020 aasta tootlus oli 20%, ei ole väga õnnelik selle üle, kuna see aasta pakkus meeletult palju teenimisvõimalusi ja ma ei kasutanud neid ära. Ilmselt oleks see tootlus olnud vähemalt 2 korda suurem. See aasta on olnud minu jaoks päris hea. Vahepeal oli tootlus isegi üle 150%. Kuid nüüd raha juurde pannes ja Change’i alla tulek on toonud ka tootlust alla poole. Kui ma olen kõik numbrid õigesti sisestanud, siis see tootlus peaks olema tänaseks (23.10.2021) umbes 72%. Aasta lõpuni on veel aega, kuid ma isiklikult loodan vähemalt 50% tootlust, aga oleksin uhke kui see tõuseks ikkagi 80% juurde.

Edasised plaanid

Mul on hetkel silmapiiril üks iduinvesteering – Aufort. Kuigi mul seda miinimumnõuet 1000€ hetkel ei ole. Siis ma tegelen selle raha otsimisega. Kavatsen realiseerida mingeid investeeringuid, mis ei ole mulle väga head tootlust pakkunud. Samuti plaanin müüa neid investeeringuid, mis on minu arvates oma tipu teinud ja nüüd on suund kõrvale või alla. Kolmas variant on see, et liigub endiselt üles poole, aga tootlusootus pole enam atraktiivne. Kuna Aufort investeering on pigem väga kõrge riskiga, sest rahakaasamisel on alles teinevoor ja püütakse turule pääseda uue tehnoloogilise lahendusega. Nüüd on vaja hinnata, kas see on piisavalt atraktiivne turg ja kas nende prognoosid on piisavalt realistlikud. Isiklikult arvan, et pigem on suuresti ülehinnatud, aga usun, et käibekasv võiks olla ikkagi mitmesaja protsendine.

Nagu ennist mainisin, siis tahtsin avada Mintosesse kontot, et liitintressi tööle saada, aga kuna see variant ei tundu enam nii ahvatlev. Siis kaalun teisigi platvorme nagu näiteks LandEX, Grünfin, Single.Earth jne. Nagu siit ka näha, siis olen roheliselt meelestatud ja tahaksin oma investeeringutega ikkagi kuidagi maailma parandamisele kaasa aitada. Liitintressi tööle panek viimastes portaalides on pigem nii ja naa, sest intressid ei laeku nii tihedalt, nagu oleks see võimalik Mintoses.

“It does not matter what your calling is, if you can invest all your time into it, then, greatness will become your reward.”

Sunday Adelaja

Leave a Reply